Skip to content

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kielce

Czym jest dermatochirurgia?

Dermatochirurgia najprościej mówiąc, zajmuje się wycinaniem zmian ze skóry i błon śluzowych.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kielce
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – kiedy warto, a kiedy należy sięgnąć po metodę wycięcia zmian ze skóry – czytaj poniżej.

W jakich sytuacjach lepiej usunąć zmianę skórną chirurgicznie?

Wszystkie nietypowe, nowe i niepokojące znamiona, które pojawiają się na skórze, powinny być bez wątpienia skontrolowane przez dermatologa.

Lekarz dermatolog po badaniu dermoskopowym zdecyduje, czy zmiana wymaga usunięcia. Na tej podstawie zakwalifikuje również Pacjenta do odpowiedniego zabiegu.

Zmiany skórne, które w badaniu dermoskopowym mają niepokojące cechy, należy usunąć chirurgiczne. Wyciętą skalpelem zmianę przesyła się potem do badania histopatologicznego.

Wynika to z zagrożenia nowotworami, które mogą rozwinąć się ze zmian tego rodzaju.

Dzięki badaniu pod mikroskopem mamy pewność jakiego rodzaju zmiana została usunięta. Uzyskamy też informację, czy zmianę wycięto w całości.

Kiedy trzeba zgłosić się do dermatologa ze zmianą skórną?

Wszystkie nowe, powiększające się znamiona, które zmieniają swój kształt i barwę powinny być impulsem do kontroli dermatologicznej.

Dodatkowe cechy, które powinny skłonić do wizyty dermatologicznej, to swędzenie czy krwawienie ze zmiany.

Jeśli w badaniu dermoskopowym lekarz dermatolog stwierdzi, że zmiana jest łagodna i nie posiada barwnika, wówczas można usunąć ją laserowo, bądź innymi metodami, które nie zachowują materiału do badania histopatologicznego.

Wszystkie znamiona barwnikowe, te podejrzane jak i wykazujące cechy nieprawidłowego wzrostu trzeba usunąć chirurgicznie.

Dlaczego lekarz czasem odmawia usunięcia zmian ze skóry przy pomocy lasera?

Dzieje się tak między innymi dlatego, że znamion barwnikowych nie powinno się usuwać laserem.

Wynika to z faktu, że każdą zmianę barwnikową po usunięciu należy zbadać pod mikroskopem.

Usunięcie zmiany laserem polega na jej odparowaniu – w efekcie nie da się w ten sposób uzyskać materiału do badania histopatologicznego.

Wyjątek stanowią duże uszypułowane zmiany – jak niektóre włókniaki miękkie, które możemy odparować przy szypule i pozostałą część zmiany przesłać na badanie patologiczne.

Nadal nie daje nam to jednak informacji co do doszczętności zabiegu.

Nawet jeżeli w badaniu dermatoskopowym nie widać niepokojących cech znamienia, w niewielkim odsetku znamię to może się okazać czerniakiem.

Co więcej, po usunięciu zmiany barwnikowej laserem w znacznej większości przypadków następuje nawrót barwnika w bliźnie. Daje to nie tylko bardzo zły efekt estetyczny. Blizna po leczeniu laserem nie nadaje się wówczas do oceny dermatoskopowej i finalnie i tak trzeba ją usunąć chirurgicznie.

Jeżeli zmiana skórna nie zawiera barwnika i w badaniu dermoskopowym nie budzi podejrzeń, wówczas zakwalifikujemy ją do usunięcia laserem CO2.

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Pacjenta. Dlatego tak ważne jest by każda zmiana skórna przed leczeniem była oceniona przez specjalistę dermatologii. Kwalifikacją do zabiegu przez specjalistę w zakresie zmian skórnych daje zarówno bezpieczeństwo jak i  najlepsze efekty estetyczne.

Czy chirurgiczne usunięcie zmiany zawsze wiąże się z powstaniem nieestetycznej blizny?

W naszej Klinice wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii dermatologicznej z zastosowaniem lup optycznych, które pozwalają nam na precyzyjną pracę, co pozwala osiągnąć świetne efekty estetyczne.

Dodatkowo odpowiednie techniki szycia stosowane przez naszych specjalistów dają najlepsze rezultaty wizualne poprzez uniknięcie efektu „drabinki” w bliźnie po zabiegu. 

Przebieg zabiegu
  • Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
  • Następnie zmiana skórna usuwana jest chirurgicznie skalpelem.
  • Po usunięciu zmiany lekarz zakłada szwy.
  • Najczęściej jest to szew ciągły śródskórny. Daje on najlepsze efekty estetyczne.
  • Materiał przesyłamy do Pracowni Histopatologii.
    • Okres oczekiwania na wynik badania wynosi około 4 tygodni.
  • Szwy usuwamy po 7-14 dniach w zależności od lokalizacji zmiany oraz rozległości zabiegu.
    • Oceniamy wówczas efekt zabiegu zalecamy odpowiednio dobrane preparaty miejscowe w celu jak najlepszej przebudowy blizny oraz w razie potrzeby stosujemy zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego Co2.

Czas zabiegu:

zależy od liczby usuwanych zmian, od 30 min

Znieczulenie:

znieczulenie miejscowe nasiękowe (ustalane indywidualnie)

Czas gojenia:

po 7-14 dniach

Laserowe usuwanie zmian skórnych

CENNIK

Usuwanie zmian skórnych – twarz

od 600 zł

Usuwanie zmian skórnych – poza twarzą

od 500 zł

Badanie histopatologiczne

100 zł

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!