Skip to content

Atopowe zapalenie skóry Kielce

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest uznawane za najczęstszą chorobę przewlekłą skóry u dzieci. Choroba może również dotyczyć osób dorosłych, ale znacznie rzadziej. Typową cechą atopowego zapalenia skóry jest skłonność do nawrotów. Natomiast charakterystyczne objawy AZS, to zaczerwienione, swędzące grudki i plamy, suchość, szorstkość  oraz złuszczanie i pogrubienie skóry.

Atopowe zapalenie skóry Kielce
Atopowe zapalenie skóry

Kogo najczęściej dotyczy atopowe zapalenie skóry?

AZS pojawia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie – zwykle między 3 miesiącem a 5 rokiem życia. Wśród małych dzieci nieco częściej dotyczy dziewczynek.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ryzyko pojawienia się atopowego zapalenia skóry jest większe u dzieci, u których w najbliższej rodzinie występował AZS lub choroby alergiczne.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

AZS jest chorobą wieloczynnikową, co wynika z tego, że wpływ na powstanie objawów ma wiele przyczyn. U podłoża choroby najczęściej leży nieprawidłowa budowa i funkcja naskórka, która może mieć podłoże genetyczne. Istotny wpływ mają również czynniki środowiskowe, osłabiające barierę naskórkową, m.in.:

  • zanieczyszczenie środowiska,
  • ekspozycja na dym tytoniowy,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • zmiany mikrobiomu skóry,
  • drażnienie skóry (kosmetyki, pokarmy).

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry?

Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, czyli przebiega z naprzemiennymi okresami pogorszenia i poprawy stanu skóry. Głównymi jej objawami są:
– silny świąd i suchość skóry
– rumieniowe, zapalne zmiany skórne,
– pogrubienie i złuszczanie naskórka.

Pacjenci, którzy borykają się z atopowym zapaleniem skóry, niewątpliwie mają zwiększoną skłonność do nawrotowych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych skóry.

Zmiany skórne najczęściej pojawiają̨ się̨ w okolicach zgięć łokciowych i kolanowych oraz na skórze twarzy i szyi. Lokalizacja wykwitów zależy również od wieku pacjenta.

Czy z atopowego zapalenia skóry można „wyrosnąć”?

U 40–80% dzieci choroba ma tendencję do ustępowania przed 5. rokiem życia, a u 20% pacjentów utrzymuje się do wieku dorosłego. Szacunkowo, na AZS choruje około 10% wszystkich dzieci i tylko 1% dorosłych – co wynika z tak zwanego „wyrastania z choroby”.

Czy AZS może współistnieć z innymi chorobami?

Atopowe zapalenie skóry może współistnieć́ z innymi chorobami atopowymi, takimi jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych i spojówek, a czasami alergia pokarmowa. U takich pacjentów oprócz opieki dermatologicznej, przydatna będzie również konsultacja alergologiczna.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Niewątpliwie, podstawą leczenia i profilaktyki atopowego zapalenia skóry jest regularne stosowanie emolientów. Odpowiednio dobrane preparaty należy nakładać na skórę całego ciała. Smarowanie skóry 2-3 razy dziennie to absolutne minimum, choć pojawiają się emolienty których stosowanie 1x dziennie może być wystarczające w przypadku łagodnych zmian.

Emolienty mają za zadanie odbudować barierę naskórkową i zmniejszyć utratę wody przez naskórek. W rezultacie, regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry sprawia, że:

  • zmniejsza się stan zapalny w skórze,
  • zmniejsza się świąd,
  • rzadziej dochodzi do zaostrzeń choroby.

Jaka ilość emolientów  w pielęgnacji jest wystarczająca?

Obliczono, że minimalne zużycie emolientów u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry powinno wynosić:
– minimum 200 g tygodniowo u dzieci,
– minimum 500 g tygodniowo u dorosłych.

Jakie jest postępowanie w zaostrzeniu AZS?

W okresach zaostrzeń stosuje się preparaty miejscowe przeciwzapalne oraz czasem fototerapię. Zgodnie z zaleceniami Towarzystw Dermatologicznych i Alergologicznych, leki pierwszego wyboru to:
– sterydy zewnętrzne, przede wszystkim w postaci kremów, maści lub lotionów,
– inhibitory kalcyneuryny (preparaty niesterydowe) w postaci kremu lub maści.

Możliwe jest także stosowanie mokrych opatrunków, które u niektórych pacjentów przynoszą szybką i spektakularną poprawę. W tym przypadku znaczenie ma niewątpliwie właściwa kwalifikacja.

W terapii uporczywego świądu sięgamy czasem dodatkowo po leki doustne, szczególnie z grupy tzw. leków przeciwalergicznych. Dobrą metodą leczenia świądu są również kąpiele odkażające.

W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie ogólne – tutaj stosuje się leki immunosupresyjne, a w określonych sytuacjach również leczenie biologiczne.

Gdzie leczyć i kontrolować atopowe zapalenie skóry?

Pacjent z atopowym zapaleniem skóry powinien być pod stałą opieką lekarza dermatologa.  Po pierwsze – bardzo istotna jest możliwość modyfikacji leczenia w zależności od nasilenia objawów chorobowych. Jeżeli zadziałamy na początku zaostrzenia, bez wątpienia łatwiej będzie je opanować.

Po drugie – ogromne znaczenie ma edukacja pacjentów, lub ich rodziców, czy opiekunów. I na zakończenie – podstawowa zasada – wzajemne zaufanie i zrozumienie jest fundamentem dobrej współpracy między lekarzem i Pacjentem.

CENNIK

Konsultacja dermatologiczna

 200 zł

 

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!