Skip to content

Brodawki łojotokowe

Co to są brodawki łojotokowe?

To łagodne zmiany rozrostowe skóry, które pojawiają się najczęściej u osób dorosłych, zwykle w okolicy tułowia i twarzy.

Najczęściej mają postać brodawkowatych lub gładkich zgrubień na skórze, w różnych odcieniach brązu. Aby zilustrować ich wygląd, możemy sobie wyobrazić jakby “naklejone na skórę” szorstkie wyrośla. Kolorystyka zmian jest bogata, od jasnobrunatnych, czasem beżowych lub lekko żółtawych aż po ciemnobrązowe lub prawie czarne ogniska. Często wyglądem przypominają jakby naklejony na skórę wosk. Są dobrze odgraniczone od otaczającej skóry. Zwykle ich kształt jest okrągły lub owalny.

Brodawki łojotokowe Kielce
Brodawki łojotokowe są bardzo częstą przyczyną wizyt w gabinecie dermatologicznym.

W okolicy pleców mogą układać się osią długą wzdłuż tzw. linii Blaschko, dając objaw gałązek „drzewka bożonarodzeniowego”.

Inna nazwa brodawek łojotokowych to rogowacenie łojotokowe. Dawniej zmiany te były nazywane brodawkami starczymi, na szczęście zaniechano stosowania tego określenia, ze względu na jego niewłaściwy wydźwięk, a także fakt, że brodawki łojotokowe mogą pojawiać się już u młodych dorosłych.

Czy brodawki łojotokowe wiążą się z innymi objawami?

Zwykle brodawki łojotokowe nie dają żadnych dolegliwości, choć może się zdarzyć, że towarzyszy im świąd.

W przypadku podrażnienia zmian tego typu – np. mechanicznie – może się pojawić zaczerwienienie skóry wokół, świąd i pieczenie.

Czy brodawki łojotokowe są niebezpieczne?

Brodawki łojotokowe są zmianami łagodnymi. Możemy je usuwać ze względów estetycznych, a także w przypadku kiedy ulegają podrażnieniom lub dają dolegliwości pod postacią swędzenia.

Zmiany te mogą pojawiać się dość szybko, budząc niepokój pacjenta. Wówczas przeprowadzenie badania dermatoskopowego przez lekarza, pozwala na rozwianie wątpliwości i uspokojenie pacjenta.

Ważne jest zasięgnięcie porady dermatologa w przypadku bardzo intensywnego wysiewu zmian przypominających brodawki łojotokowe. Wówczas może to stanowić objaw niektórych chorób ogólnoustrojowych.

Jak diagnozuje się brodawki łojotokowe?

Na początku, lekarz dermatolog przeprowadza wywiad dotyczący czasu trwania zmian, ich pojawienia się, czy zmian przybywało stopniowo, czy pojawiły się w krótkim czasie w dużej ilości.

Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne – czyli oglądanie zmian skórnych oraz dermatoskopię – czyli obserwację tych zmian w odpowiednim świetle i przy powiększeniu.

Na podstawie zebranych informacji w przebiegu powyższych badań oraz na podstawie cech zaobserwowanych w zmianach na skórze, lekarz stawia rozpoznanie.

W sytuacjach, kiedy obraz zmiany nie jest do końca charakterystyczny i rozpoznanie na podstawie dermatoskopii budzi wątpliwości, może być wskazane wykonanie biopsji i badania histopatologicznego.

Jakie są metody leczenia brodawek łojotokowych? 

Brodawki łojotokowe można skutecznie usuwać różnymi metodami, są to między innymi:

– najlepsze efekty kosmetyczne uzyskuje się zwykle po zastosowaniu lasera lub krioterapii. Metody te są również najczęściej preferowane przez Pacjentów, ze względu na łatwość pielęgnacji pozabiegowej.

Po zabiegu krioterapii może zdarzyć się przejściowe podrażnienie brodawek łojotokowych, które można łagodzić zaleconymi przez lekarza preparatami miejscowymi.

Dobór metody zależy oczywiście od lokalizacji i rozległości zmian, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Należy pamiętać, aby po zabiegu stosować ochronę przed słońcem i promieniowaniem UV, żeby zapobiec powstawaniu nieestetycznych i trudno leczących się przebarwień.

Podsumowując – brodawki łojotokowe są zmianami łagodnymi. Mogą jednak nierzadko powodować dyskomfort u pacjenta, ze względu na ich wygląd. Z tego powodu może być wskazane ich usunięcie, przy pomocy jedną z wielu dostępnych metod.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

CENNIK

Kriochirurgia – mrożenie ciekłym azotem

od 250 zł

Laserowe usuwanie zmian skórnych

od 250 zł

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!