Skip to content

Brodawki wirusowe Kielce

Co to są brodawki wirusowe?

Brodawki wirusowe, zwane potocznie kurzajkami, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Zakaża on komórki naskórka oraz nabłonka wyściełającego błony śluzowe. Pod wpływem tego zakażenia dochodzi do miejscowego pogrubienia naskórka i wytworzenia brodawki.

Brodawki wirusowe
Brodawki wirusowe

Czy kurzajkami można się zakazić?

Kurzajki pojawiają się zwykle w dzieciństwie, a do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi u innej osoby. Możliwe jest również zakażenie przez kontakt z wirusem w takich miejscach jak baseny, sauny, prysznice, a także obiekty sportowe w których ćwiczy się w bosych stopach.

Jak wyglądają kurzajki?

Obraz kliniczny brodawek wirusowych charakteryzuje się dość dużą różnorodnością. Możemy mieć do czynienia z brodawkami płaskimi, które występują najczęściej na skórze twarzy, brodawkami podeszew stóp oraz dłoni – wśród których wyróżnia się brodawki zwykłe oraz mozaikowe:
brodawki płaskie – to lekko uniesione uwypuklenia, zwykle na skórze twarzy, najczęściej w kolorze jasnobrązowym;
brodawki zwykłe – jedne z najczęstszych – to wypukłości na skórze stóp lub rąk (czasem też innych okolic), zwykle pokryte zrogowaciałym naskórkiem, który się złuszcza. Jeśli są dużych rozmiarów, mogą być bolesne.
brodawki mozaikowe – zwykle na stopach, mają postać okrągłych lub zlewnych zrogowaciałych ognisk, ale w powierzchni skóry. Często towarzyszy im bolesność.

Ze względu na lokalizację, wyróżniamy również brodawki okołopaznokciowe.

Jak diagnozuje się kurzajki?

Diagnostyka brodawek wirusowych, w ogromnej większości opiera się na ocenie obrazu klinicznego oraz pomocniczo – dermatoskopii. Co oznacza, że lekarz ogląda zmiany – i na podstawie charakterystycznych cech stawia diagnozę. W rzadkich przypadkach – jeśli obraz kliniczny jest nietypowy – konieczna może okazać się biopsja zmiany i badanie histopatologiczne.

Jak leczy się kurzajki?

Możliwości terapeutyczne brodawek wirusowych są dość szerokie i obejmują różne metody usuwania zmian:

  • krioterapię, czyli tak zwane „wymrażanie”,
  • łyżeczkowanie,
  • laser,
  • terapię fotodynamiczną,
  • wycięcie chirurgiczne,
  • kwasy (salicylowy, TCA).

W leczeniu brodawek wirusowych lekarz często sięga również po metody wspomagające lokalną odpowiedź immunologiczną przeciwko wirusowi HPV, np. imikwmimod; a także miejscowe leki hamujące namnażanie komórek – fluorouracyl lub bleomycynę. W przypadku niektórych typów brodawek wirusowych, wykorzystuje się również miejscowe, a czasem doustne retinoidy.

Jaka metoda jest najskuteczniejsza?

Wybór metody leczenia zależy od:
– rodzaju brodawek (np. brodawki płaskie, nitkowate, mozaikowe)
– ich umiejscowienia (np. okołopaznokciowe, podeszwowe)
– rozległości zmian
– oraz innych czynników, jak np. wiek pacjenta.

Większość z wyżej wymienionych metod wymaga powtarzalności zabiegów (np. zabieg krioterapii jest zalecany co 2-3 tygodnie, aż do ustąpienia zmian), często lekarze korzystają również z połączenia dwóch lub większej ilości terapii (np. krioterapia i kwas salicylowy lub fluorouracyl), aby zwiększyć skuteczność leczenia. Trzeba być świadomym, że leczenie kurzajek wymaga czasu i systematyczności, a nawroty choroby zdarzają się często.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

CENNIK

Krioterapia

od 250 zł

Laserowe usuwanie brodawek wirusowych

od 300 zł

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

od 500 zł

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!