Skip to content

Łuszczyca Kielce

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to zapalna choroba skóry, która dotyczy około 2-4% populacji polskiej.

Obraz kliniczny łuszczycy może być bardzo różnorodny, począwszy od pojedynczych zmian w okolicach łokci i kolan aż po ciężkie formy zajmujące niemal całą powierzchnię skóry.

Choroba może zajmować zarówno skórę gładką, jak i skórę owłosioną głowy, a także okolicę narządów płciowych oraz paznokcie.

Łuszczyca Kielce
Łuszczyca to schorzenie, z którym Pacjenci bardzo często trafiają pod opiekę dermatologa. Mimo jej powszechności, nadal pokutuje wiele nieprawdziwych mitów, które dermatolodzy oraz Pacjenci próbują sukcesywnie obalać.

Czy mogę zarazić się łuszczycą?

Nie, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić.

Choroba ma podłoże genetyczne, a do wystąpienia zmian na skórze prowadzą różne czynniki środowiskowe. Dość często zdarza się, że pierwszy wysiew łuszczycy pojawia się po przebyciu ciężkiej infekcji z gorączką (np. anginy) lub po silnym stresie emocjonalnym.

Czy łuszczyca to tylko choroba skóry?

Oprócz skóry łuszczyca może również dotyczyć stawów – wówczas rozpoznajemy łuszczycowe zapalenie stawów. Jest to niezwykle ważne, żeby rozpoznać chorobę na jak najwcześniejszym etapie, ponieważ utrwalone zmiany stawowe mogą być nieodwracalne. Leczenie powinno być wówczas bardziej intensywne, a wybór metody leczenia powinien uwzględniać jej skuteczność w stosunku do zmian stawowych.

Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że stan zapalny jaki toczy się w organizmie z aktywną łuszczycą, prowadzi do szerszych konsekwencji zdrowotnych, niż jedynie zmiany skórne czy stawowe. Pacjenci z ciężką i aktywną łuszczycą są na przykład w większym stopniu narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Łuszczycę zaliczamy obecnie do chorób ogólnoustrojowych – przewlekły stan zapalny przyczynia się również do rozwoju zespołu metabolicznego oraz stłuszczenia wątroby. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie skutecznego leczenia.

Nie bez znaczenia jest również wpływ zmian skórnych na nasze samopoczucie oraz samoocenę. Właściwa terapia celowana na skórę, pozwala poprawić jakość życia pacjentów z łuszczycą.

Czy łuszczyca zawsze wygląda tak samo?

Najczęstszą postacią łuszczycy jest tzw. łuszczyca plackowata, objawiająca się zaczerwienionymi blaszkami, na których powierzchni jest srebrzystobiała łuska.

Istnieje również kilka rzadszych odmian klinicznych, np. łuszczyca krostkowa uogólniona czy łuszczyca krostkowa dłoni i podeszew.

Jakie są możliwości leczenia łuszczycy?

Tak jak różne są manifestacje łuszczycy oraz jej nasilenie u różnych pacjentów – tak różne są metody leczenia.

  • W łuszczycy łagodnej podstawą terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz leczenie miejscowe. Obecnie dostępnych jest wiele leków miejscowych, które przy odpowiednim stosowaniu przynoszą świetne efekty.
  • W cięższych manifestacjach skuteczna może być fototerapia. Natomiast dla pacjentów z najcięższymi i uporczywymi postaciami choroby – leczenie systemowe, np. acytretyna, metotreksat, cyklosporyna oraz leczenie biologiczne.
  • W przypadku stosowania leków ogólnych, zwykle konieczne jest wykonanie podstawowych badań przed ich włączeniem, a następnie okresowa kontrola niektórych parametrów krwi, lub ciśnienia tętniczego.

Dobierając leczenie lekarz dermatolog ocenia nasilenie zmian skórnych, ewentualne choroby  współwystępujące, dotychczasowe leczenie i indywidualne preferencje pacjenta.

CENNIK

Konsultacja dermatologiczna

 200 zł

 

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!