Skip to content

Nadpotliwość Kielce

Co to jest nadpotliwość?

Nadpotliwość to stan, w którym wydzielana jest większa ilość potu, niż wynikałoby to z potrzeb fizjologicznej regulacji temperatury.

U ludzi wyróżnia się trzy rodzaje gruczołów potowych:

  • ekrynowe,
  • apokrynowe
  • oraz apoekrynowe.

Nadmierna aktywność tych pierwszych stanowi przyczynę nadpotliwości pierwotnej.

Gruczoły ekrynowe mają za zadanie schładzać organizm, poprzez odparowanie potu z powierzchni skóry. Znajdują się na całej skórze, ale powierzchnia dłoniowa rąk, podeszwy stóp oraz okolice pachowe, są szczególnie bogato w nie zaopatrzone.

Nadpotliwość to dla wielu osób uciążliwa przypadłość.
Nadpotliwość to dla wielu osób uciążliwa przypadłość.

Czy nadpotliwość może wskazywać, że na coś chorujemy?

Nadmierne wydzielanie potu może towarzyszyć różnym chorobom ogólnoustrojowym, dlatego istotne jest wykluczenie ewentualnych przyczyn internistycznych. W przypadku kiedy u podłoża wzmożonego wydzielania potu leży inne schorzenie, mamy do czynienia z nadpotliwością wtórną.

Ważny jest dokładny wywiad dotyczący
– stosowanych leków,
– innych towarzyszących objawów
– oraz wywiad rodzinny w kierunku nadpotliwości.

Jeżeli nic nie wskazuje na obecność innej przyczyny nadpotliwości, mówimy o nadpotliwości pierwotnej.

Co to znaczy, że nadpotliwość jest „pierwotna”?

Analizując przebieg dolegliwości – jeżeli objawy zaczęły się w dzieciństwie lub młodości, są przewlekłe, dotyczą  obu rąk lub stóp, ustępują w nocy podczas snu i dotykają też innych członków rodziny – najprawdopodobniej cierpisz na nadpotliwość pierwotną.

Oznacza to, że u jej podłoża nie leżą inne przyczyny chorobowe.

Jakie są metody leczenia nadpotliwości pierwotnej?

Wybór metody leczenia zależy w dużej mierze od lokalizacji i nasilenia problemu.

Mamy dość szeroki wachlarz preparatów miejscowych z chlorkiem glinu. Ich działanie polega na fizycznym zablokowaniu ujść gruczołów potowych. Ogólnodostępne preparaty kosmetyczne są skuteczne w przypadku łagodnej nadpotliwości. Istnieją również preparaty o wyższych stężeniach substancji czynnej i silniejszym działaniu.

Jeśli skuteczność tych preparatów nie jest satysfakcjonująca, z pomocą przyjść może toksyna botulinowa, termoliza mikrofalowa, jontoforeza lub chirurgia.

  • Toksyna botulinowa działa poprzez tymczasowe zahamowanie wydzielania potu na obszarze w który została podana. Jest to skuteczna metoda, jednakże wiąże się z koniecznością licznych wstrzyknięć w zajętych okolicach. Efekt zabiegu utrzymuje się przez 5 – 8 miesięcy.
  • Jontoforeza to zabieg wykorzystujący prąd elektryczny. W specjalnym urządzeniu przeprowadza się zabieg na dłonie i/lub stopy, co powoduje przejściowe zahamowanie pocenia w tych okolicach. Zabieg zwykle powtarza się dwa razy w tygodniu. Istnieją również specjalne urządzenia do jontoforezy w warunkach domowych.

W przypadku nieskuteczności, bądź przeciwwskazań do powyższych metod, a także w przypadku nadpotliwości uogólnionej – jest możliwość zastosowania terapii ogólnej. Leczenie polega wówczas na stosowaniu leków doustnych, które zmniejszają potliwość. Ich włączenie wymaga jednak odpowiedniej kwalifikacji i omówienia możliwych działań ubocznych leku.

Każda z powyższych metod ma określone wskazania, zalety oraz ograniczenia, które warto omówić z lekarzem, aby wspólnie wybrać najbardziej optymalną.

Toksyna botulinowa

CENNIK

Konsultacja dermatologiczna

200 zł

Toksyna botulinowa – nadpotliwość pach/ rąk/ stóp

1600 zł

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!