Skip to content

Skóra dziecka Kielce

Czym wyróżnia się skóra małego dziecka?

Skóra niemowląt i małych dzieci ma nieco inną budowę, wrażliwość i potrzeby pielęgnacyjne, niż skóra osoby dorosłej.

Skóra małego dziecka ma między innymi:

  • słabiej rozwiniętą barierę naskórkową,
  • mniej gruczołów potowych,
  • niższą wydajność produkcji barwnika (melaniny).

Z tego powodu u najmłodszych łatwiej o podrażnienia, przegrzanie, czy oparzenia słoneczne.

Skóra dziecka Kielce
Skóra dziecka jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Nierzadko wymaga innej pielęgnacji i specjalnego podejścia, również w leczeniu niektórych zmian, które się na niej pojawiają.

Jakie są najczęstsze problemy dermatologiczne u dzieci?

Częstymi problemami dermatologicznymi u dzieci są:

Wiele z chorób zakaźnych wieku dziecięcego ma również swoje manifestacje skórne – najczęściej pod postacią tak zwanej wysypki. Dość częstym zjawiskiem u dzieci jest również występowanie rumienia wędrującego, czy też rumienia przewlekłego pełzającego – czyli wczesnej, zlokalizowanej postaci boreliozy.

U dzieci mogą również występować inne choroby dermatologiczne, takie jak u dorosłych, np. łuszczyca, ziarniniak obrączkowaty, liszaj twardzinowy, pokrzywka, świerzb.

Dzieci mogą również mieć problemy związane z włosami i skórą owłosioną głowy – na przykład nadmierne wypadanie włosów, łysienie plackowate, ciemieniucha, a także wszawica.

Nierzadko zdarza się, że niepokój rodziców budzi stan paznokci u dziecka – szczególnie ich kruchość, rozdwajanie się, czy zagłębiony kształt. W przebiegu niektórych chorób infekcyjnych może dochodzić nawet do spełzania płytek paznokciowych.

Odmienności w leczeniu chorób skóry u dzieci.

Skóra dziecka ma inną grubość, skład i właściwości niż skóra osoby dorosłej. Z tego powodu wymaga nieco odmiennego podejścia pielęgnacyjnego i terapeutycznego.

Ważne jest dostosowanie do wieku dziecka zarówno metod leczenia, jak i rodzajów preparatów oraz czasu trwania terapii. Szczególnie istotna jest znajomość zasad leczenia miejscowymi preparatami sterydowymi, tak aby było ono bezpieczne.

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Pielęgnacja zależy w dużej mierze od rodzaju problemu dermatologicznego z jakim się zmagamy. Innego podejścia wymaga skóra sucha, z tendencją do atopii, a innego skóra z tendencją do łojotoku, czy trądzika.

Istnieją pewne ogólne zasady pielęgnacji skóry dziecka – między innymi:

  • unikanie substancji drażniących i potencjalnie uczulających w stosowanych kosmetykach,
  • stosowanie łagodnych preparatów do mycia, o neutralnym dla skóry pH – najlepiej tak zwanych syndetów,
  • skóra noworodków i młodszych niemowląt najczęściej nie wymaga natłuszczania, ze względu na fizjologicznie wzmożoną produkcję łoju w tym okresie,
  • ochrona przeciwsłoneczna, z bezwzględnym unikaniem oparzeń słonecznych,
  • stosowanie leków miejscowych zgodnie z zaleceniami lekarskimi – odnośnie czasu, częstości i miejsc na które mają być stosowane,
  • unikanie stosowania niepotwierdzonych metod, które mogą być niebezpieczne w skutkach (preparaty niewiadomego pochodzenia, o nieznanym składzie).

CENNIK

Konsultacja dermatologiczna

 220 zł

 

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!