Skip to content

Skóra w ciąży Kielce

Skóra w ciąży – jakich zmian się spodziewać, na co zwrócić szczególną uwagę?

Okres ciąży i karmienia piersią to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Ta wyjątkowość dotyczy również funkcjonowania i właściwości skóry, błon śluzowych oraz włosów. Często zdarza się, że pielęgnacja skóry w tym okresie powinna się w mniejszym lub większym stopniu zmienić. Dzieje się tak z kilku względów:

Skóra w ciąży Kielce
 • Stosowanie niektórych substancji jest przeciwwskazane w ciąży lub podczas karmienia piersią.
 • Pod wpływem hormonów nasila się produkcja melaniny, co może prowadzić do przebarwień.
 • Rozciąganie skóry brzucha – wraz ze wzrostem dziecka – może skutkować swędzeniem skóry, a także powstawaniem rozstępów.
 • W czasie ciąży mogą wystąpić pewne schorzenia skóry, które są typowe dla tego okresu – mówimy wówczas o tak zwanych dermatozach ciążowych.
 • Podczas ciąży błony śluzowe są rozpulchnione, i podatne na drobne urazy – może dochodzić np. do podkrwawiania z dziąseł.
 • Czasem zachodzi konieczność rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego – co skutkuje powstaniem blizny.
 • Typową dolegliwością kobiet, które niedawno urodziły, jest łysienie telogenowe, czyli nasilone wypadanie włosów.
 • Niektóre choroby skóry (np. brodawki wirusowe, łuszczyca, czy trądzik) mogą wymagać modyfikacji leczenia na czas ciąży i karmienia piersią.

Skóra w ciąży – jakich kosmetyków należy unikać?

W okresie ciąży przeciwwskazane jest stosowanie preparatów, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na rozwijający się płód. Dotyczy to głównie substancji, które mogłyby się wchłaniać przez skórę.
Należy unikać stosowania:

 • witaminy A i jej pochodnych (retinol i retinoidy) – często spotykane w preparatach przeciwtrądzikowych i przeciwstarzeniowych;
 • kwasu salicylowego – spotykany w peelingach i preparatach przeciwtrądzikowych;
 • kwasów owocowych (alfa-hydroksykwasów, AHA) – obecne w peelingach i kremach;
 • ftalanów – obecnych w niektórych dezodorantach, perfumach, lakierach do włosów czy paznokci;
 • triklosanu – jest to konserwant, spotykany w niektórych preparatach do mycia i mydłach antybakteryjnych.

Jakie kosmetyki warto stosować w ciąży?

Skóra w ciąży jest bombardowana zmianami hormonalnymi, a w niektórych okolicach, poddawana intensywnemu rozciąganiu. W trakcie ciąży warto szczególnie zadbać o właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Dzięki temu mamy szansę na zmniejszenie nasilenia dolegliwości wynikających z rozciągania skóry – takich jak świąd, czy powstawanie rozstępów.

Najlepsze do tego celu będą emolienty. Staraj się wybierać te które zawierają jak najmniej substancji dodatkowych – jak zapachy, czy konserwanty. Możesz sięgać po preparaty dedykowane dla kobiet w ciąży lub takie, które są rekomendowane od pierwszych dni życia dziecka – będą one bezpieczne również dla ciężarnych.

Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym, aby zmniejszyć ryzyko powstania przebarwień stosuj fotoprotekcję:

 • unikaj ekspozycji na słońce,
 • nie korzystaj z solarium,
 • używaj wysokich filtrów SPF.

Dbaj o higienę jamy ustnej. Jeżeli Twoje dziąsła podkrwawiają – spróbuj zmienić technikę szczotkowania zębów, lub zmień szczoteczkę na bardziej miękką. W tej sytuacji warto również skonsultować się ze stomatologiem.

Kiedy ciężarna powinna zgłosić się do dermatologa?

W każdym przypadku, kiedy pojawiają się niepokojące zmiany lub dolegliwości ze strony skóry lub błon śluzowych.

Istnieje grupa chorób skóry, które dotyczą wyłącznie kobiet w okresie ciąży. Większość z nich ma łagodny przebieg i nie zagraża dziecku, choć może objawiać się uciążliwym świądem, lub obecnością zmian na skórze. Niektóre z tych schorzeń mogą jednak mieć poważny przebieg i wpływać na rozwój płodu – dlatego wymagają pilnego rozpoznania i leczenia.

Wskazaniem do wizyty u dermatologa jest również pojawienie się nowych znamion barwnikowych (tzw. pieprzyków), bądź zaobserwowanie zmian w wyglądzie znamion które były obecne już wcześniej.

Leczenie dermatologiczne obejmuje również przebarwienia powstałe w okresie ciąży (melasma), a także blizny czy rozstępy.

Jakie są możliwości leczenia blizn i rozstępów?

W przebiegu ciąży, ze względu na rozciągnięcie skóry, mogą pojawić się niechciane blizny w postaci rozstępów, a po rozwiązaniu blizna po cięciu cesarskim.  Na szczęście istnieją metody, które w znaczący sposób redukują widoczność blizn.

Najlepsze efekty możemy uzyskać stosując laser frakcyjny CO2 w połączeniu z mezoterapią lub osoczem bogatopłytkowym.

Leczenie przebarwień

Leczenie blizn i rozstępów

CENNIK

Konsultacja dermatologiczna

220 zł

 

Umów się na wizytę

Zarejestruj się online już teraz!