Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci
Co to jest dziecięce łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry to dość częsta przypadłość, dotycząca najczęściej dzieci w wieku od 3 tygodnia do 12 miesiąca życia.
Jest to przewlekła lub nawrotowa, łagodna, zapalna choroba skóry.
Przyczyny tego stanu upatruje się w:
- działaniu hormonów przekazanych przez łożysko od matki,
- aktywacji własnego układu hormonalnego u dziecka
- oraz kolonizacji skóry przez drożdżaki.
Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry u dziecka?
- Najczęściej łojotokowe zapalenie skóry u dzieci objawia się pod postacią żółtawych łusek na skórze głowy, nazywanych ciemieniuchą.
- Dodatkowo mogą pojawiać się również zaczerwienione złuszczające plamy, barwy różowo-łososiowej, w innych lokalizacjach.
- W fałdach skóry zwykle nie występuje łuska, a zmiany mają “mokry” wygląd. Zdarza się, że zajęta jest okolica pod pieluszką.
- Czasem zmianom skórnym może towarzyszyć świąd, ale nie jest to regułą.
Schorzenie nie zaburza rozwoju dziecka, nie powoduje problemów ze snem, czy przybieraniem na wadze. ŁZS dotyczy tylko skóry i nie wpływa na działanie przewodu pokarmowego. Zmiany skórne mogą okresowo nawracać lub zaostrzać się – na przykład po infekcjach lub po szczepieniach ochronnych.
Z jakimi innymi chorobami skóry można pomylić łojotokowe zapalenie skóry?
W różnicowaniu łojotokowego zapalenia skóry, należy wziąć pod uwagę:
- atopowe zapalenie skóry,
- pieluszkowe zapalenie skóry,
- łuszczycę,
- grzybicę,
- inne, rzadziej występujące schorzenia.
Właściwe rozpoznanie pozwala na odpowiedni dobór leczenia i pielęgnacji skóry, aby dolegliwości jak najrzadziej nawracały.
Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry stawia się na podstawie obrazu klinicznego – czyli typowego wyglądu zmian, ich lokalizacji i przebiegu. Dość typowe jest między innymi nasilanie się choroby po natłuszczaniu skóry.
Jeżeli diagnoza na podstawie obrazu klinicznego nie jest pewna – na przykład zmiany wykazują nietypowe cechy, wówczas może być konieczne wykonanie innych badań – między innymi biopsji skóry.
Jak pielęgnować skórę dziecka z tendencją do łojotokowego zapalenia skóry?
W łojotokowym zapaleniu skóry istotne jest unikanie natłuszczania skóry, gdyż może to nasilać dolegliwości. Czasem konieczne jest włączenie leków, zwykle miejscowych, w postaci szamponów, lotionów, zawiesin bądź kremów.
W przypadku ciemieniuchy – sprawdzają się preparaty keratolityczne oraz przeciwgrzybicze. Przed kąpielą można nałożyć preparat zmiękczający łuskę, a następnie łuskę wyczesać szczotką z miękkim włosiem i umyć główkę dziecka. Jeśli zmiany są bardzo nasilone, lub uporczywe – pomocne będzie zastosowanie szamponu zawierającego substancje przeciwgrzybicze. W niektórych sytuacjach, lekarz może zalecić również zastosowanie miejscowo kremu lub płynu ze sterydem, dobranym odpowiednio do wieku dziecka i nasilenia zmian.
W przypadku zajęcia skóry – jeżeli nasilenie zmian jest niewielkie – wówczas można sięgnąć po preparaty osuszające, zawierające na przykład tlenek cynku. Preparaty takie stosujemy codziennie przez kilka dni, nakładając je cienką warstwą na zmiany skórne. Pomocne mogą być również preparaty przeciwgrzybicze. Czasem konieczne może się okazać krótkotrwałe zastosowanie miejscowych preparatów sterydowych lub inhibitorów kalcyneuryny.
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest zwykle schorzeniem samoograniczającym się, jednak ustępowanie zmian skórnych może zajmować dość długi czas – nawet kilka miesięcy.