Trądzik różowaty – pielęgnacja i leczenie
Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?
W terapii i profilaktyce zaostrzeń trądziku różowatego bardzo istotne znaczenie ma:
- unikanie czynników zaostrzających,
- stosowanie filtrów SPF,
- stronienie od przebywania w bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperaturach (np. sauna, morsowanie),
- a także identyfikacja i unikanie innych czynników, które nasilają rumień na twarzy.
Kolejnym istotnym krokiem w terapii jest właściwa pielęgnacja skóry. Przez właściwą pielęgnację rozumie się między innymi stosowanie odpowiednich preparatów myjących, kremów dostosowanych do potrzeb cery, pamięć o właściwej fotoprotekcji. Może się zdarzyć, że dobranie dobrze tolerowanego kremu do twarzy będzie wymagało wypróbowania różnych preparatów, gdyż nie ma uniwersalnych produktów, które są idealne dla każdej cery z problemem trądziku różowatego. Warto korzystać z próbek, aby przekonać się czy dany produkt jest dla naszej skóry odpowiedni, zanim zainwestujemy w pełnowartościowe opakowanie.
W badaniach naukowych wykazano, że stosowanie emolientów dwa razy dziennie zmniejsza nasilenie stanu zapalnego oraz odczucie pieczenia i kłucia skóry u pacjentów z trądzikiem różowatym. Zaleca się, aby przynajmniej raz w ciągu dnia umyć twarz, używając letniej wody z łagodnym preparatem myjącym. Warto również zaznaczyć, że należy zrezygnować z szorstkich myjek, szczotek do twarzy, czy ziarnistych peelingów.
Pianki, pudry oraz kremy są lepiej tolerowane, niż żele lub lotiony na bazie alkoholu. Ponadto należy wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji, które nie wymagają intensywnego pocierania podczas ich zmywania. Dobrą praktyką jest stosowanie kremów lub fluidów z zielonym pigmentem, które kamuflują rumień.
Fotoprotekcja natomiast zakłada:
- codzienne stosowanie filtrów SPF minimum 30,
- unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego natężenia promieniowania,
- stosowanie ochronnej odzieży lub nakryć głowy
- osoby z trądzikiem różowatym powinny również unikać korzystania z solarium.
Trądzik różowaty – jakie są metody leczenia?
Różne postacie trądziku różowatego, jak i różne ich stadia zaawansowania sprawiają, że wachlarz możliwości terapeutycznych tej przypadłości jest bardzo szeroki.
Jednocześnie, należy zaznaczyć, że wiele z tych metod ma ograniczoną skuteczność i wymaga regularności stosowania lub powtarzalnych terapii. Niektóre z dostępnych metod można ze sobą łączyć, aby uzyskać lepsze efekty. Niezmiennie – najważniejsze co można zrobić dla poprawy i podtrzymania efektów leczenia – to stosowanie opisanych wyżej zasad pielęgnacji skóry.
W leczeniu trądziku różowatego mają zastosowanie poniższe leki oraz metody:
- Lasery naczyniowe oraz urządzenia IPL – stosuje się je w celu zmniejszenia nasilenia rumienia oraz zamknięcia poszerzonych naczyń. Ponadto, metody te zmniejszają nasilenie napadowego rumienia, wrażliwość skóry, uczucie pieczenia i kłucia oraz poprawiają strukturę skóry.
- Leki miejscowe – mają szczególne zastosowanie w przypadku występowania zmian zapalnych – takich jak grudki, czy krosty. Mają też słabe działanie redukujące rumień. Zalicza się do nich:
- metronidazol
- kwas azelainowy
- iwermektynę
- Leki doustne – zwykle stosowane w zaostrzeniach choroby, kiedy proces zapalny jest nasilony. W tej grupie znajdują się przede wszystkim antybiotyki doustne z grupy tetracyklin. Jednakże w przypadku uporczywych, nawracających dolegliwości – można również włączyć terapię doustną izotretynoiną, nie będącą antybiotykiem, a pochodną witaminy A. Stosowanie izotretynoiny jest również wskazane w początkowej terapii zmian przerostowych.